Konya Kürtaj

Kürtaj İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır? Yasal Boyutu

Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR ve Konya Kadın Doğum

Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR, yapılan gebelik tahliyelerinin kuralına uygun ve gizlilik politikası çerçevesinde uygulandığı bir kürtaj merkezidir. Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin, 10. Haftaya kadar rahimden tahliye edilmesi anlamına gelir. İsteye bağlı olarak yapılan kürtaj, Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTARmizde, yalnızca 10. Gebelik haftasına kadar yapılabilmektedir. Şayet kürtaj yani gebeliğin rahimden tahliyesi tıbbi sebepler kaynaklı olarak yapılıyorsa, bebek ya da annenin hayatı sağlık problemleri sebebiyle tehlikede ise, gebeliğin her döneminde kürtaj yapılabilmektedir. Ancak Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR olarak, ilerleyen gebelik haftalarında sağlık kaynaklı sebeplerle kürtaj yapabilmek için mutlaka kurul onayı almaktayız.

Ülkemizde kürtajın yasal boyutu nedir?

İsteğe bağlı yapılan kürtaj, ülkemizde 10. Gebelik haftasına kadar yapılabilmektedir. Bu haftayı aşan gebeliklerde yasal olarak kürtaj uygulaması yapılması yasaktır. Şayet kadın 18 yaşından büyükse ve bekarsa, yalnızca kendi isteği ile kürtaj olabilmektedir. Bu aşamada Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR olarak gizlilik politikalarına önem verdiğimiz ve yapılan işlemlerin 3. Şahıslarla kesinlikle paylaşılmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj, günümüzde oldukça kolay bir şekilde uygulanan bir işlemdir. Yaklaşık olarak 15 dakikada tamamlanan kürtaj işleminin daha rahat tamamlanması için genel anestezi uygulanması önerilir. Ancak kadının isteği üzerine lokal ya da genel anestezi de uygulanabilmektedir.

Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR olarak biz bu aşamada kadının sağlık durumuna ve hastanın isteğine göre anestezi yöntemine karar vermekteyiz. Şayet lokal anestezi uygulanacaksa rahim ağzının uyuşturulması gerekmektedir. Lokal anestezi uygulanacak hastaların işlemden önce aç ya da tok karnına gelmeleri fark etmemektedir. Genel anestezi uygulanacak hastaların ise kürtaj işleminden 6 saat önce herhangi bir şey yiyip içmesi yasaktır. Bu aşamada sigara daha içilmemelidir.

Hasta, jinekolojik muayenede olduğu gibi muayene masasına alınır. Ardından kadın sırt üstü uzanır ve ayaklarını gerekli alanlara yerleştirilir. Daha sonra vajinaya bir spekulum uygulanır ve vajina içi ile rahim ağzı antispetik solüsyonlarla temizlenir. Şayet genel anestezi yöntemi tercih edilmişse, bu uygulamalar hasta uyutulduktan sonra yapılır.

Kürtaj uygulamasına başlamadan önce rahim ağzının genişletilmesi sağlanır. Rahim ağzının genişletilmesinden sonra ise kalem inceliğinde plastik bir tüp ile rahim ağzından geçilir ve rahme ulaşılır. Daha sonra ise vakum yöntemi ile rahim içi 15 dakikada temizlenir.

Vakumla kürtaj işleminden sonra doktor eğer gerek görürse ucu küçük kaşık gibi olan cerrahi bir küret aletini nazikçe kullanabilir, böylece rahim içinde kalan tüm fetüs ve plasentaya ait materyaller rahim duvarından ayrıldığından emin olunur.

Vakumlu kürtajın avantajları nedir?

Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR olarak vakumlu kürtajın daha sağlıklı olması bakımından kürtaj işlemlerini bu yöntemle gerçekleştirmekteyiz.

Hamileliğin ilk 3 ayında vakumla kürtaj işlemi yapılabilir. Rahimde gebelikle ilgili bir parça kalma riski %1’den azdır. Komplikasyon riski düşüktür. Rahim ve karın içi organlarının hasar görme riski daha düşüktür.

Kürtajdan sonra kontroller nasıl yapılır?

Kürtaj işleminden sonra Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR olarak, işlemden 1 hafta sonra kontrollerin yapılmasını sağlıyoruz. Ardından pelvik kontrolleri yapıyor ve iyileşme sürecini değerlendiriyoruz. Hasta şikayetlerine ve belirtilerine göre işlemin başarılı olup olmadığını tespit ediyor ve kişi için en uygun doğum kontrol yöntemini öneriyoruz.

Kürtaj Fiyatları

Genel Kürtaj Konya kürtaj • Konya kürtaj fiyatları • hastane ortamı kürtaj • istanbul kürtaj fiyatları • kürtaj • kürtaj fiyatları • Kürtaj fiyatları nedir • kürtaj fiyatlarını neler belirler • kürtaj hakkında • kürtaj nasıl yapılır • Kürtaj nedir • kürtaj risklimidir • Vakumlu Kürtaj • Vakumlu Kürtaj Nedir

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için başvurulan bir yöntemdir. Başarılı bir operasyonun anahtarı kürtajı uygulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Anestezi Uzmanındadır.

Türkiye’de kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için 10. Gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir. Şayet kadın evli değilse ve 18 yaşından büyükse, kürtaj yaptırmak için herhangi birinden onay ya da izin almasına gerek yoktur. Tamamen hür iradesi ile 10. Hafta gebeliğe kadar kürtaj olabilir. Ancak kadın 18 yaşından büyükse ancak evli ise eşinin onaylı imzası olmadan kürtaj olması mümkün değildir. Şayet 18 yaşından küçük ise, evli olsa dahi anne ve babanın ya da yasal varisin onaylı imzası olmadan kürtaj yapılmamaktadır. 15 yaşından küçük ise adli mercilerin kararı olmadan herhangi bir işlem yapılmamaktadır.

Kürtaj; genellikle vakumlu kürtaj yöntemi ile uygulanan ve genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Kesinlik doğum kontrol yöntemi değildir. Bu sebeple de sık sık uygulanması önerilmemektedir. Kürtajın sık sık uygulanması, çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Bu sebeple de kişiye en uygun doğum kontrol yöntemi bulunmalı ve gebelik korunma sağlanmalıdır.

Şayet gebelik tıbbi gerekçelerle sonlandırılmak durumunda ise, bu durumda gebelik haftası fark etmeksizin uzmanların onayı ile hamilelik sonlandırılabilir.

Peki kürtaj fiyatları nedir?

Kürtaj işleminin mutlaka güvenilir sağlık merkezlerinde ve güvenilir, deneyimli, alanında uzman kişilerce uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Kürtaj işleminin sağlıklı yapılması, gelecekte çocuk sahibi olabilmek için oldukça gereklidir.

Kürtaj fiyatları; her kürtaj ya da sağlık merkezinde değişebilmektedir. Merkezin fiyat politikası ve ne kadar süredir hizmet verdiği, kürtajı hangi yöntemlerle yaptığı, doktorların uzmanlık alanları, güvenilirliği, merkezin kalitesi, hijyen koşulları oldukça önem teşkil etmektedir. Sayılan faktörler; kürtaj fiyatları belirlenirken oldukça önemlidir. Bununla beraber; kürtaj fiyatları 2016’yı da belirleyen en önemli faktör; müdahalenin yapıldığı merkez ya da hastanenin ücretlendirme politikasıdır. Diğer faktörler ise; kullanılan anestezi yöntemidir. Genel anestezi ve lokal anestezi arasında fiyat farklılığı mevcuttur.

Unutulmaması gereken kürtajın ciddi ve oldukça titizlikle yapılması gereken bir cerrahi işlem olduğudur. Bu sebeple de kürtaj fiyatlarından ziyade işlemin gerçekleşeceği merkez ve doktor değerlendirilmelidir. Kürtaj; küçük cerrahi müdahale kapsamında değerlendirilir. Bu sebeple ciddi oranda yüksek rakamlar talep edilmemektedir.

Konya kürtaj • Konya Kürtaj Uzm. Dr. Murat SANCAKTAR • güvenli kürtaj • Murat Sancaktar • istanbul kürtaj doktoru • kürtaj • kürtaj fiyatları • Kürtaj işlemi • kürtaj sonrası adet görme • kürtaj sonrası kanama olur mu • nerede kürtaj olabilirim • uyutularak kürtaj • vakumlu kürtaj hakkında • vakumlu kürtaj nasıl yapılır • Vakumlu Kürtaj Nedir • vakumlu kürtajın zararı varmı

Nerede Kürtaj Olabilirim?

Nerede kürtaj olabilirim? Konya da kürtaj yapan birçok merkez vardır. Bazı hekimler özel muayenehanesinde kürtaj yapmaktadır. Muayenehane ortamında yapılan kürtaj işlemi genellikle lokal anestezi ile yani rahim ağzını uyuşturucu iğne yapılarak yapılmaktadır. Lokal anestezi tamamen ağrıyı ortadan kaldırmayabilir, acil bir problem durumunda uygun müdahale yapılmasını engeller. Genel anestezi ile yapılan kürtaj işlemi daha güvenlidir, damardan yapılan uyku ilacı ile maksimum 5-10’dk lık uyku sağlanır ve kürtaj işlemi yapılır. Dolayısıyla genel anestezi altında özellikle hastane ortamında yapılan kürtaj daha güvenli olmaktadır. Günümüzde birçok kürtaj işlemi genellikle hastane ortamında yapılmaktadır.

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Günümüzde kürtaj işlemlerinin çoğu vakum ile yapılmaktadır. Rahim ağzı ilaçlar ile yumuşatılır ve genişletilir, uygun milimetrik borular rahim içine sokularak negatif basınç ile gebelik materyali rahim içinden çekilir. Parça kalma riski oldukça azdır. Bazı merkezlerde halen kürtaj işlemleri kazıma şeklinde yapılmaktadır. Kazıma ile yapılan kürtaj işlemlerinde içeride parça kalma riski artmakta olup buna bağlı olarak rahim içinde yapışıklık riski artmaktadır. Vakum ile kürtaj her zaman daha avantajlıdır. İşlem süresi kısadır ve enfeksiyon riski rahim içi yapışıklık riski daha azdır.

Kürtaj Sonrası Kanama

Kürtaj işlemi yapıldıktan sonra değişik derecelerde ve zamanlarda kanama meydana gelebilir. Sıklıkla görülen işlem sonrası 1 hafta 10 gün süren adetten daha az miktarda olan kanamadır. Bunun dışında sık görülen 3-4 günlük kanamasız bir dönem sonrası önce kasık ağrısı arkasından adete yakın 3-4 günlük kanama olmasıdır. Her iki kanama şeklide normaldir. Nadiren bazı durumlarda hiç kanama olmayabilir. 10 haftayı aşan gebelik kürtajların da kanamalar 3-4 hafta devam edebilir.

Kürtaj işlemi sonrası kanamanın adetten daha fazla olması ve de ağrılı olması normal olmayabilir. İçeride parça kalması durumunda fazla kanama ve ağrı meydana gelebilir. Kürtaj işleminden 1 hafta sonra mutlaka ultrasonografi yapmak gerekir. Normal adet görme kürtaj işleminden sonra genellikle 3-6 hafta içinde meydana gelir. İşlem sonrası 6 hafta geçmesine rağmen normal adet görmemiş ise muhakkak doktorunuz ile görüşmelisiniz. Her kürtaj işleminden sonra küçükte olsa, rahim içinde yapışıklık oluşma riski vardır.

Güvenli Kürtaj genellikle, uygun zamanda, uygun yerde ve tecrübeli hekim tarafından yapıldığında başarı ile sonuçlanır. Kürtaj esnasında vede sonrasında komplikasyon oldukça nadirdir.

Kürtaj Zamanı

Yasal olarak 10.haftaya kadar kürtaj işlemi yapılabilir. Ultrasonografi ile rahim içinde gebelik kesesinin muhakkak görülmesi gerekir. Erken haftalarda yapılan kürtaj işlemleri sonrası dış gebelik durumları ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla gebeliğin tanısının ultrasonografi ile muhakkak tespiti gerekir. 10. Haftayı geçen gebeliklerde ise uygun ilaç kullanımı ve güvenilir şartlar ile başarıya ulaşılabilir.

Kürtaj için uygun yer

Her türlü kürtaj işleminin hastane ortamında yapılması uygundur. Genel anestezi verilmesi hasta ve hekim için rahatlık sağlar, komplikasyon riskini azaltır. Tam teşekkürlü bir hastane ortamında oluşabilecek bir risk kolaylıkla düzeltilebilir. Bazı kürtaj işlemleri muayenehane ortamında yapılmakta olup anestezi ve işlem açısından risk ortaya çıkarmaktadır. Özellikle büyük hasta gebelikler için hastane ortamında yakın takip oldukça önemlidir.

Kürtaj Doktoru

Kürtaj işleminin özellikle Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılması daha doğrudur. Türkiye’de bazı bölgelerde yasal olmayan şekilde, yetkisi olmayan doktorlar ve doktor olmayan sağlık personeli tarafından uygun olmayan kürtaj işlemleri yapılabilmektedir. Usulüne uygun ortam ve şartlarda vede tecrübesiz ellerde yapılan kürtaj işlemlerinde her zaman komplikasyon riski yüksek olmaktadır. Dolayısıyla doktor ve merkez seçiminde titiz davranılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir